owsianka na śniadanie

7 dowodów, że owsianka jest Królową Śniadań

7 dowodów, że owsianka jest Królową Śniadań
3.5 (70%) 2 votes

“Śniadanie zjedz jak król …. “

Tak rozpoczyna się jedno z najbardziej znanych polskich przysłów, a ‘przysłowie prawdę Ci powie’.

Śniadanie to istotny posiłek w ciągu dnia, nie będę go gloryfikować i wypisywać, że  jest to absolutnie najważniejszy posiłek w ciągu dnia, bo tak naprawdę każdy posiłek ma swoją wartość i każdy jest ważny. Ale śniadanie jest szczególne – pierwszy posiłek po długiej przerwie nocnej. Posiłek, który daje znak dla całego organizmu, że ‘czas start’. Jednocześnie też posiłek często pomijany, bagatelizowany. A to błąd.

Zdaję sobie sprawę, że rano czas płynie inaczej, za szybko. Szanuję poranny pośpiech, bo każdego dnia i się spieszę. Wiem jak ciężko czasem wstać kilka minut wcześniej …. Ale warto. Warto wstać wcześniej i rozpocząć dzień od pysznego, sycącego śniadania.

Ja stawiam na owsiankę.

Dlaczego?

Poniżej wypisałam (zaledwie) 7 powodów , dla których to właśnie owsianka jest Królową Śniadań

  1. Duże uczucie sytości z jednoczesną obniżoną kalorycznością.

Tak, tak. Wiem co piszę. Ziarno owsa, w porównaniu z innymi zbożami zawiera najmniejszą ilość węglowodanów, wśród których dominuje skrobia, która jest najważniejszą substancją zapasową (jej zawartość waha się w granicach 37-55% i jest w dużej mierze zależna od odmiany  i rodzaju uprawy) Oprócz skrobi na uwagę zasługują hemiceluloza i celuloza, które wchodzą w skład błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy – wiadomo, ważny element w zdrowym stylu odżywiania⃰  – to około 14% zawartości ziarna pozbawionego już plew (=części jadalnej), w tym frakcji nierozpuszczalnej – ponad 6%, rozpuszczalnej prawie 8%. Tak wysoki poziom frakcji rozpuszczalnej spośród zbóż jest charakterystyczny tylko dla owsa. Dlaczego o tym wspominam – bo właśnie błonnik owsa tak genialnie zwiększa po posiłkowe uczucie sytości, przy jednoczesnej niedużej kaloryczności – bo błonnik przecież pozostaje bez wpływu na kaloryczność posiłku (to tak w uproszczeniu mówiąc/pisząc)

Owsianka to rodzaj naturalnej słodyczy, bez dodatku cukru. I to bardzo zdrowej słodyczy.

  1. Owsianka daje pożądane uczucie sytości ponieważ jest bardzo dobrym źródłem białka.

Ziarno owsa stanowi ważne źródło białka o wysokiej wartości odżywczej. W obłuszczonym ziarnie ilość białka ogółem waha się w granicach 10-23% (to przewyższa o 1/5 zawartość białka w pozostałych zbożach). Jakość białka uwarunkowana jest zawartością pojedynczych aminokwasów egzogennych (=takich, które koniecznie muszą być dostarczone z dietą) oraz ich sumy. W ziarnie owsa występują aminokwasy egzogenne takie jak: lizyna, treonina, metionina, fenyloalanina, tyrozyna, walina, leucyna i są one obecne w większej ilości niż u innych zbóż. I teraz uwaga: 100g płatków owsianych zaspokaja zapotrzebowanie na 7 z 10 aminokwasów egzogennych. Mnie przekonuje , a Ciebie? Dołączając , że zawartość prolaminy i gluteliny jest na bardzo niskim poziomie, sprawia, że owies staje się zbożem wręcz idealnym.

CIEKAWOSTKA:

Wskaźnik aminokwasu ograniczającego (czyli tego, którego jest najmniej) dla owsa waha się w przedziale 55-62%. Dla porównania ten sam wskaźnik dla soi wynosi 86%, a dla jaja kurzego – 95%.

  1. Owsianka to idealne źródło cennego błonnika

W zbożu tym odnajdziemy zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny w wodzie. Każdy z nich wpływa szalenie korzystnie na zdrowie naszych jelit i nas samych⃰, bo nie od dziś wiadomo, że zdrowie pochodzi z brzucha.

Połączenie w jednym, pysznym produkcie, dwóch rodzajów błonnika czynią owsiankę posiłkiem wręcz idealnym.

Co zawdzięczamy poszczególnym frakcjom?

Błonnik nierozpuszczalny – odpowiada za: pobudza prawidłowe wydzielanie śliny i soków trawiennych, dzięki czemu posiłek ma zdecydowanie lepszą strawność; buforuje i wiąże kwas solny wydzielany w żołądku (czyli genialne śniadanie dla „wrzodowców”); chroni przed zaparciami, bo poprawia pracę jelit; i …. zmniejsza wartość energetyczną diety oraz nasila uczucie sytości.

Błonnik rozpuszczalny – czyli ten, który odżywia nasze bakterie  probiotyczne z brzucha. A jaki pożytek jest dla nas samych z obecności błonnika rozpuszczalnego? Same rewelacje: ma zdolności odtruwające ponieważ potrafi związać ewentualne toksyny zawarte w pożywieniu i usunąć je z organizmu; spowalnia wchłanianie glukozy – idealny dla osób z zaburzoną glikemią; coraz więcej publikacji potwierdza przeciw nowotworowe działanie, szczególnie w obrębie jelita

  1. Obniża poziom cholesterolu, dobra dla serca

Hipocholesterolemiczne (= obniżające poziom cholestrolu) działanie przetworów owsianych przypisywane jest zawartym w nich rozpuszczalnym w wodzie – glukanom. W strukturach żelowych utworzonych przez te polisacharydy w świetle jelita wiązane są kwasy żółciowe i cholesterol, co upośledza ich wchłanianie zwrotne.  A tym samym jest wydalany poza organizm, zmniejszając tym samym pulę pozostałą w organizmie (jakie to proste i oczywiste) Uważa się, że ten mechanizm w największym stopniu odpowiada za zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego w osoczu.

Istnieje jeszcze kilka pobocznych działań owsianki, które w konsekwencji przyczyniają się do normalizacji poziomu cholesterolu, ale opisany wyżej mechanizm jest najważniejszy.

  1. Bezcenny β-glukan i mnogość przeciwutleniaczy

Β-glukan to lek na całe zło bo:

Obniża poziom glikemii

Ułatwia i przyspiesza wydalanie cholesterolu z kałem

Podnosi odporność organizmu

Wspomaga leczenie chorób nowotworowych

Działają ochronnie w obrębie ściany jelita grubego

Hamuje tworzenie ognisk zapalnych

W owsie potwierdza się obecność wielu związków o działaniu przeciwutleniającym na nasz organizm; wśród najbardziej powszechnych i najcenniejszych związków wymienić należy: kwas felurowy i kwas kawowy. Redukują one nadtlenki, wodorotlenki oraz unieczynniają wolne rodniki. Odznaczają się również działaniem bakteriostatycznym, poprawiają pracę serca i wywierając pozytywny wpływ na krwioobieg oraz zapobiegając chronicznym (=przewlekłym) zapaleniom . Jednym słowem – odmładzają.

  1. Obniża  poziomu cukru w krwi

Głównym celem leczenia cukrzycy jest utrzymanie stężenia glukozy we krwi w granicach prawidłowych przez całą dobę – logiczne. Na utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi duży wpływ mają odpowiednio rozplanowane posiłki. Posiłki powinny, więc charakteryzować się niskim wskaźnikiem glikemicznym.

Niska wartość GI dla przetworów owsianych aż prosi się by regularnie właczać je do diety osób zdrowych w celu profilaktyki cukrzycy insulinoniezależnej, a do diety diabetyków — w celach leczniczych.

Wysoka zawartość błonnika odpowiada zmniejszenie glikemii poposiłkowej, a dalej pociąga za sobą mniejsze wyrzuty insuliny. Czyli oprócz tego, że pod kontrolą jest utrzymany poziom glikemii, to jeszcze dłużej jesteśmy syci. Rewelacja.

  1. Nie dojadłeś – nie wyrzucaj

Produkty owsiane wywierają korzystny wpływ na skórę i nadają się do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, łagodzą oraz wzmacniają barierę naskórkową. Mąka owsiana zmniejsza lub podwyższa lepkość kosmetyków, jest substancją natłuszczającą oraz wygładzającą, działa przeciwzmarszczkowo i opóźnia efekty starzenia skóry. β-glukan ma właściwości zbliżone do kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za sprężystość skóry. Posiada cechy silnie nawilżające, a w połączeniu z innymi składnikami przyczynia się do procesu gojenia się skóry, stąd znajduje zastosowanie w śmietankach i płynach kosmetycznych. Ponadto rozwija się jego zastosowanie jako składnika mokrych chirurgicznych opatrunków. Olej z owsa posiada korzystne właściwości dermatologiczne i jest stosowany jako dodatek do mydła, płynów kąpielowych, w łagodzeniu świądu, egzemy, oparzeń słonecznych. Białka owsa są wykorzystywane zarówno w kosmetykach, jak i środkach czystości, a szczególnie do pielęgnacji włosów w szamponach, odżywkach i innych preparatach. Zapobiegają one wysuszaniu się włosów i poprawiają strukturę włosa

UWAGA – informacje dotyczące niezbędnej ilości błonnika w diecie dotyczą osób zdrowych,u których nie ma konieczności modyfikacji stylu żywienia ze względu na współistniejące jednostki chorobowe, bądź zażywane leki

0 odpowiedzi

Zostaw swój komentarz

Przyłącz się do dyskusji.
Napisz komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *